خانه / كوروش ذوالقرنين / کوروش ذوالقرنین

کوروش ذوالقرنین

کوروش کبیر

کوروش کبیر یکی از ابرمردان تاریخ ایران است که هر ایرانی باید به وجود چنین شخصیت بزرگی افتخار کند و جهت افتخار به بزرگترین پادشاه ایران زمین و حتی جهان داشتن حداقل اطلاعات برای هر ایرانی لازم است.

ای دوست آیا می دانی که کوروش که بود از کجا آمد چگونه متولد شد دیگران در مورد او چه میگویند چه خدماتی برای ایران و  جهان روزگار خود انجام داد.

آیا می دانید نام کوروش در  کتابهی آسمانی آمده است  و می دانید که نام او به نیکی و افتخار در این کتابها آمده.

بزرگترین افتخار ما ایرانیان در مورد کوروش کبیر این است که نام این پادشاه ایرانی در قران کریم بزرگترین کتاب آسمانی و معجزه غیر قابل انکار خداوند در روی زمین آمده  است ،  که هر چند نام کوروش به صراحت آورده نشده ولی نام ذوالقرنین در قران کریم به هیچ کس به جز کوروش کبیر نمی تواند نسبت داده شود زیرا هیچ گاه از این پادشاه بزرگ در تاریخ به بدی حتی از طرف دشمنان نیز یاد نشده است و صفات بزرگ و خدمات عظیمی که در قران کریم برای ذوالقرنین ذکر شده فقط با اعمالی که بری کوروش کبیر به جا مانده است برابری می کند.

پس بیایید به این پادشاه ایرانی افتخار کنیم و برای اینکه بخواهیم افتخار کنیم بیایید بیشتر بدانیم.

کوروش ذوالقرنین

کسیکه درباره او از حضرت رسول اکرم  ص  پرسشهائی شده است که  نشانه این است که وی لقب ذوالقرنین را داشته و قران کریم  این لقب را به او نداده است.

خداوند کشوری را در حیطه قدرت و کفیت او سپرده است و وسائل حکمرانی و سلطنت را بری او فراهم ساخته است  .

کارهای عمده او عبارت است از  سه جنگ بزرگ اول در غرب تا آنجا که به حد مغرب رسیده است . دوم جنگ در مشرق زمین تا آنجا که جز صحرائی خشک و بدون آبادی ندیده است و ساکنین آن هم بدوی بوده اند و کار سوم ینکه به تنگه و دره ی صعب العبور رسیده که از وری آن تنگه عده ی مرتباً به ین قوم حمله  و آنها را غارت میکردند ساکنین ین قوم یاجوج و ماجوج نامیده شده اند  که بسیار وحشی و بدون فرهنگ و تربیت بوده اند .

ذوالقرنین در برابر هجوم ین قوم سدی از آهن و پولاد  و سنگ و آجر بنا کرده که چنان عظیم بوده است  که از هجوم غارتگران به طور کامل جلوگیری مینوده است.

ذوالقرنین پادشاهی عادل و رعیت نواز بوده و از خونریزی جلوگیری کرده و قوم مغلوب را آزار و قتل عام نمی کرده است هر چند خداوند اختیار عذاب  قوم مغلوب را به او داده  بود.

به مال و اندوخته دنیا نیازی ندارد و حریص نبود و حتی از مغلوبین هم که خواستند هزینه ساخت سد را بدهند قبول نکرد  چرا که خداوند او را از مال آنان بی نیاز کرده بود .

با توجه به مطالب فوق از قران شریف از شخصیت ذوالقرنین بیان نموده است  بید در تاریخ به دنبال شخصیتی بگردیم که چنین قدرت و کمال  را داشته باشد    باید شخصی باشد که اولا داری قدرت عظیمی باشد که خداوند به او عطا نمده است دوماً داری اخلاق بسیار نیکو باشد که هیچگونه حرص و طمعی نداشته باشد سوماً بید خداپرست باشد .

با توجه به ینکه قصد اختصار در کار را داریم به دو شخصیت عمده  به اختصار اشاره میکنیم .

بعد از کوروش کبیر تنها شخصیت عمده که حرف از ذوالقرنین بودن وی می باشد و حتی تعدادی از بزرگان یرانی هم ین اشتباه زشت را  در حق یرانیان مرتکب شده اند اسکندر سگدونی می باشد.

بید دید از خصوصیات بارزی که جهت ذوالقرنین در قران ذکر شده است کدام به اسکندر و اعمال وی شباهت دارد .

اسکندر شخصیتی خونریز داشته و جهت غارتگری و جمع مال و کشورگشائی به یران حمله نموده است اسکندر حتی با نزدیکانش هم مهربان نبوده چه با دشمنانش  چراکه یکی از بهترین و نزدیکنرین سردارانش را که جان وی را در جنگ با داریوش نجات داده بود در یک مجلس بزم و شراب خواری آنگاه که مست کرده بود با ضربه شمشیر کشت  پدرش وی را ترد کرده بود و به خاطر سو ظنی که به مادر اسکندر پیدا کرده بود و وی را طلاق داده بود گفت که اسکندر پسر او نمی باشد.

یا اسکندر به سه جهت لشگرکشی کرده بود او به سمت یران حمله کرد و بدون بازگشت در راه کشته شد اسکندر حتی به هند هم نرسید و مورخان به اشتباه ین قدرت عظیم را به او داده اند  او تقریبا به یک  جهت لشگرکشی کرد و در بین راه با راهزنانی که دشمن یران نیز بودند همراه شد.

و بعد از شکست داریوش به مناطقی از یران حمله برد که هندیجان نیز جزئی از آن بوده و اینگونه برداشت شده است که هند را نیز تصرف کرده  و بعد به طرز مرموزی کشته شد و هیچ سدی هم نساخت  هیچ قومی را یاری نکرد  و هیچ یک از خصلتهای ذوالقرنین را هم نداشت مگر تا حدی قدرت نظامی را داشت.

بعداز اسکندر حادثه خاصی بری تاریخ یونان پیش نیامد که بخواهد سرگذشت تاریخ را بگونه ی محو نماید که اگر اعمال ذوالقرنین را اسکندر انجام داده باشد بواسطه آن حادثه امر مشتبه گریدیده باشد  ولی بعد از کوروش کبیر همین اسکندر تاریخ را مشتبه کرد.

او بعد از شکست داریوش هر  آنچه که در ایران بود نابود کرد کتابهای پارسیان را یا نابود کرد یا به یونان فرستاد تا بعد از ترجمه با نام خود یونانیان ثبت گردد و هنرهای ایرانی را هم تا حدی به سرقت برد  دانشمندان یرانی  را به یونان فرستاد   و یکی از بزرگترین سرقتهی او دزدیدن القاب با عظمتی همچون ذوالقرنین بری خود بوده است  آنگاه که دید مردم از این لقب داری ابهت و کرامت زیادی است آنرا برای خود انتخاب کرد  ولی خدا راشکر که اجل بیش از این او را  مهلت نداد.

اما آنچه که از  سرگذشت کوروش برای ما مانده تماما دلالت بر مشخصات ذکر شده در قران کریم برای ذوالقرنین دارد  کوروش کبیر به تمام جهاتی که در قران برای ذولقرنین آمده لشگرکشی داشته و هیچ گاه قصد قتل عام مردم و مغلوبین را نداشته است و داری خصلتهی نیکو بوده و حتی دشمنان یران آنروز یعنی یونانیان هم از او به نیک یاد میکنند نام کوروش در دیگر کتابهای آسمانی هم به عنوان مظهر قدرت و یاری دهنده مردم آمده است .

مولانا ابواکلام آزاد در کتاب خود به صراحت ثابت نموده که ذوالقرنین مذکور در قران کریم همان کوروش هخامنشی پارسی می باشد  و ین  کتاب و دلیل او مورد قبول بسیاری از بزرگان و دانشمندان واقع شده است حتی علامه آیت الله طباطبائی در شاهکار بزرگ خود تفسیر المیزان از دلیل ابواکلام استفاده نموده و آنرا از هر مورد دیگری به حقیقت نزدیکتر دانسته است.

شما را خواندن کتاب ذوالقرنین دعوت میکنیم

درباره سايت تكسوار

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا

به تکسوار دات کام خوش آمدید

این صفحات قدیمی هستند و اعتبار ندارند

پیشنهاد می کنیم به صفحات جدید وارد شود

ورود به فروشگاه تکسوار

یا به صفحه اول فروشگاه تکسوار مراجعه نمایید

.

.

فروشگاه جدید راه اندازی شده و می تواتید طرح های آماده و عکس نیز خریداری نمایید

.

taksavar.com